Fakultete in akademije slovenskih univerz izvajajo številne dodiplomske, magistrske in doktorske programe na vseh področjih študija: družboslovje, humanistika, medicina, umetnost – glasba, likovna umetnost itd., naravoslovje, tehnika in tehnika, šport itd. v skladu s smernicami bolonjskega procesa. V sodelovanju s tujimi univerzami se izvajajo skupni, interdisciplinarni in multidisciplinarni študijski programi na vseh treh ravneh.
Biti študent na univerzi, to je. status študenta pomeni obveznost študija, ponuja pa tudi vrsto pravic. Kako lahko postaneš študent?
Sprejemnih izpitov za vpis na slovenske univerze ni (v nekaterih programih je preizkus nadarjenosti, npr. na glasbeni ali likovni akademiji). Je pa vpisni postopek na katerokoli fakulteto precej zapleten proces, ki ga univerza in slovenska država zelo natančno definirata. Najprej je pomembno, da spoštujete prijavne roke in pravočasno oddate vse potrebne dokumente.
Kakšni so vpisni roki?
Vpisna obdobja so trije (na nekaterih šolah štiri). Le na Univerzi v Ljubljani je obvezna prijava na prvi rok. Na vseh univerzah v Sloveniji prvemu roku sledi drugi vpisni rok, ki se zaključi julija, avgusta ali septembra (odvisno od fakultete). Na nekaterih fakultetah poteka tudi tretje vpisno obdobje, ki se zaključi septembra, Univerza na Primorskem omogoča zapolnitev mest konec septembra.
Na največji univerzi v Sloveniji, Univerzi v Ljubljani, je še en vpisni rok, a je kratek in morate paziti, da ga ne zamudite.
V katere programe se lahko vpišete za dodatna vpisna obdobja?
V prvem vpisnem roku se lahko vpišete v kateri koli program. Vendar je sprejem odvisen od števila mest in vaših ocen. Vpisna mesta zasedejo tisti kandidati z boljšimi ocenami.
Tisti, ki v prvem roku niso sprejeti v določen program, se lahko prijavijo v drugi rok, ko je izbira programov seveda manjša. Smiselno je tudi pregledati ponudbo vseh fakultet (Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem v Kopru, Univerza v Novi Gorici) in izbrati ustrezen program svojim željam in ocenam. V Sloveniji se je možno prijaviti na več fakultet in študijskih programov hkrati.
Kakšen je vpliv ocen na prvi in dodatne vpisne roke?
V prvem vpisnem roku se prosta mesta za program izmenjujejo z najbolje ocenjenimi kandidati. V naslednjih vpisnih obdobjih so ocene še vedno pomembne, a ne toliko kot v prvem. Smiselno je razmisliti, v katere programe imate realne možnosti, da vas sprejmejo.
Katere druge možnosti imajo prosilci?
Na nekaterih programih so vedno prosta mesta, kar ni rešitev, če program zate ni zanimiv. Poleg fakultete je več šol, kjer je več praktičnega pouka in nameravajo dijaka hitro pripraviti na delo. Pogosto te šole sodelujejo tudi z gospodarstvom ali komercialnimi podjetji.
Postopek vpisa na univerze v Sloveniji je precej zapleten. Zato vas vabimo na posvet z našimi strokovnjaki, ki vam bodo svetovali najboljšo možnost tako pri izbiri študijskega programa kot pri vpisu na fakulteto.
Avtor: SLO izobraževanje